5 powodów, dla których warto grać w planszówki

W ubiegły weekend Międzynarodowe Targi Poznańskie zgromadziły największych fascynatów gier planszowych. Na targi udały się nie tylko grupy znajomych, które postanowiły przetestować kilka propozycji, z którymi nie miały jeszcze do czynienia, ale i całe rodziny. Planszówki cieszą się wszak niesłabnącym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego – potrafią wciągnąć na całego!

Niektórych trudno oderwać od komputera czy konsoli, innych właśnie od gier planszowych. Poznawanie nowych planszówek ma niewątpliwie swoje zalety. Kiedy już siądzie się do stołu, trudno poprzestać na jednej grze. Każda z nich ma swoje własne scenariusze, dostarcza emocji i integruje z pozostałymi graczami. Jeśli ktoś jeszcze nie dał się porwać „planszówkowemu” szaleństwu, zdecydowanie powinien to nadrobić. Dlaczego? Oto pięć powodów, dla których warto grać w planszówki.

Fot. Borninpoznan.pl
Fot. Borninpoznan.pl

1. Są ponadczasowe
Wbrew pozorom, nie myślę tu o grach typu Chińczyk czy Monopoly, ale o Osadnikach z Catanu, Carcassonne czy Wsiąść do pociągu, które również mają już swoje lata, a mimo to wciąż zdobywają nowych miłośników. Takie planszówki nie tracą na aktualności i wracamy do nich nawet wówczas, gdy na rynku pojawiają się nowinki. Co najwyżej dokupujemy nowe dodatki, ale nadal nie ma ryzyka, że ulubiona gra przestanie działać na nowej konsoli czy przy nowszym systemie, jak to się zdarza w przypadku gier na konsole i komputerowych.

Fot. Borninpoznan.pl
Fot. Borninpoznan.pl

2. Brak problemów technicznych
Do gier planszowych nie potrzeba prądu, dlatego jego awaria w żadnym wypadku nie przerwie rozgrywki. Można je zabrać ze sobą na spotkanie w plenerze czy do pociągu. Jedyne, co może stanąć nam na przeszkodzie, to brak światła – chociaż od czego są świeczki? Co więcej, gra nie zatnie się w trakcie ani nie utracimy zapisanych danych. Nie trzeba chyba wspominać o tym, że taka forma rozrywki oszczędza nasz wzrok? Naprawdę, same korzyści.

Fot. Borninpoznan.pl
Fot. Borninpoznan.pl

3. Są różnorodne
Różnorodność gier planszowych to szok dla każdego, kto dotychczas grał jedynie w Monopoly, Scrabble i Chińczyka. Na początku sprawdzają się gry towarzyskie, takie jak 5 Sekund. Dobre dla początkujących jest też niesamowicie wciągające Wsiąść do pociągu, które jesienią doczekało się kolejnej odsłony (Dookoła Świata). Poszukiwacze czegoś ekscytującego mogą chociażby spróbować gry w Colt Express, gdzie napada się na pociąg, a miłośnicy gier strategicznych – Catanu, który jest nowszą wersją Osadników z Catanu.

Fot. Borninpoznan.pl
Fot. Borninpoznan.pl

4. Integrują
Gry planszowe coraz częściej trafiają na stół podczas spotkań ze znajomymi. Nieraz zdarza się, że wieść o naszym zamiłowaniu do planszówek się roznosi, więc podczas kolejnego spotkania grono grających się poszerza. Także podczas samej gry skupiamy się na tym, co dzieje się na planszy oraz wokół niej. Nie patrzymy w ekran, monitor, lecz w oczekiwaniu na swoją kolejkę mamy czas na rozmowę w cztery oczy. Spotkanie „planszówkowe” to doskonała okazja do wymienienia się plotkami.

Fot. Borninpoznan.pl
Fot. Borninpoznan.pl

5. Odrywają od codzienności

Kiedy na stół „wjeżdża” jedna z naszych ulubionych gier, skupia się na niej niemalże cała nasza uwaga (w końcu dookoła są jeszcze znajomi, z którymi miło przy okazji porozmawiać). Przestajemy myśleć o pracy, nie najlepszym nastroju, rzeczach do nadrobienia. Czekamy na rozwój sytuacji, w międzyczasie myśląc nad kolejnym ruchem. Pojawia się zdrowa rywalizacja i konkretny cel do zrealizowania: wygrać obecną rozgrywkę. Nawet takie małe zwycięstwo potrafi poprawić humor!

Born in Poznań

Urodzona, wykształcona i zakochana w Poznaniu, patrząca na miasto z perspektywy turysty, który odkrywa miasto na nowo, poszukując w nim inspiracji oraz wartych uwiecznienia wydarzeń i miejsc.