“Cylia” na otwarcie teatru Cortiqué

Działalność teatru Cortiqué zainauguruje premiera spektaklu "Cylia". Fot. Cortiqué
Działalność teatru Cortiqué zainauguruje premiera spektaklu “Cylia”. Fot. Cortiqué

Dokładnie 28 maja swoją działalność rozpocznie nowy teatr. Cortiqué – kolejne dzieło Anny Niedźwiedź – na scenie zamierza gościć spektakle świeże i oparte na tradycji zarazem.

Nowy teatr na mapie Poznania ma inspirować i rozwijać zarówno widzów, jak i występujących na scenie. Cortiqué będzie kontynuować nawiązaną przez Szkołę Baletową Anny Niedźwiedź współpracę z uczniami. Nietrudno dostrzec, że placówce szefować będzie Anna Niedźwiedź, założycielka pierwszej w naszym mieście prywatnej szkoły baletowej, która od 1994 roku naucza tańca klasycznego.

– Chcemy proponować publiczności widowiska oparte na tradycji, ale jednocześnie świeże i interesujące, bo oparte na korespondencji sztuk. Spektakle dla widzów w każdym wieku i o rozmaitym doświadczeniu teatralnym. Zamierzamy także inspirować występujących i współpracujących z nami twórców oraz artystów. Być miejscem, gdzie rozkwita nie tylko wrażliwość na sztukę, ale także kariera artystyczna – zapowiadają twórcy teatru Cortiqué.

Teatr Cortiqué powstaje w budynku przy ul. Petera Mansfelda 4, a więc w siedzibie dawnego Prywatnego Gimnazjum Męskiego dr Brunona Czajkowskiego. Scena zajmie miejsce działającej tu Auli im. B. Czajkowskiego i z założenia ma rozbudzać kulturalną aktywność Jeżyc.

“Cylia” – taniec klasyczny w nowoczesnej odsłonie

Działalność nowego teatru w Poznaniu zainauguruje premiera spektaklu “Cylia” – widowiska baletowo-operowo-akrobatycznego, skierowanego do widzów w każdym wieku. Będzie to sztuka w reżyserii Anny Niedźwiedź, która za pomocą tańca, śpiewu i akrobatyki opowie o wadze relacji międzyludzkich. Spektakl ma edukować i dostarczać doznań estetycznych, dlatego opowieść o relacjach matki z córką czy napięciach między światem materialnym a duchowym zostanie ubrana w scenografię, kostiumy i charakteryzacje czerpiące z estetyki barokowej.

Tytułowa Cylia to córka zapatrzonej w bogactwa czarodziejki Amirry, która w przeciwieństwie do matki jest otwarta na naturę i relacje. Poprzez losy głównych bohaterek spektakl ma zaprosić do wejrzenia w głąb siebie samych. Emocji dostarczy też wzruszająca muzyka kompozytora Gabriela Kaczmarka. Widzów ma zaskoczyć również niecodzienna scena – czy tak się stanie i czym tym razem zaskoczy nas Anna Niedźwiedź, okaże się pod koniec maja.

Bilety na spektakl “Cylia” są dostępne na portalu Bilety24.pl oraz stronie Szkoły Baletowej.

Fot. Cortiqué

Born in Poznań

Urodzona, wykształcona i zakochana w Poznaniu, patrząca na miasto z perspektywy turysty, który odkrywa miasto na nowo, poszukując w nim inspiracji oraz wartych uwiecznienia wydarzeń i miejsc.