Kulturalny Stary Rynek. Dwa miesiące wydarzeń na Starym Mieście

Kulturalny Stary Rynek 2017 / Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Borninpoznan.pl
Kulturalny Stary Rynek 2017 / Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Borninpoznan.pl

Jeszcze kilka lat temu płyta Starego Rynku kojarzyła się głównie z pstrokatymi ogródkami piwnymi. Dzięki staraniom plastyka miejskiego centrum Poznania stało się bardziej uporządkowane, ale to nie wszystko. Nie zapominajmy, że w miniony weekend zainaugurowano już III edycję akcji Kulturalny Stary Rynek.

Akcja Kulturalny Stary Rynek z założenia ma zmienić oblicze Starego Miasta oraz, co dla uczestników wydaje się ważniejsze, przyciągnąć mieszkańców bogactwem atrakcji oraz imprez do centrum Poznania. W ramach cyklicznych wydarzeń ożyć ma nie tylko Stary Rynek, ale i jego okolice. Wszystko to ma na celu także uaktywnienie placówek kulturalnych i przyniesienie korzyści kulturalnych tak przedsiębiorcom, jak i osobom odwiedzającym ten rejon miasta.

Kulturalny Stary Rynek 2017

Tegoroczny cykl imprez na Starym Mieście rozpoczął się Kongresem Autonomia. Kto nie zdążył dotrzeć, ma jeszcze szansę skorzystania z wielu atrakcji, jakie zaplanowały poznańskie stowarzyszenia i fundacje. W ramach konkursu wyłoniono bowiem dziewięć projektów kulturalnych, które w najbliższych miesiącach mają ożywić Stary Rynek i okolice. Czego zatem spodziewać się po programie Kulturalnego Starego Rynku?

Do projektu przyjęto m.in. propozycje stowarzyszeń Jazz Poznań („Koncerty Jazzowe na Quadro”), Fotspot („Fotograf w drodze”, „Fotospacery Staromiejskie”), Korporacja Teatralna („Enklawa: nowa wspólnota”), Spółdzielna Teatralna („Spektakle Familijne Teatru Fuzja”) czy Fundacji Olandia („Olenderski Poznań”). Innymi słowy, w lipcu i sierpniu centrum Poznania opanują spektakle teatralne, koncerty jazzowe, tradycje olenderskie, a do tego tak uwielbiane przez blogerów spacery fotograficzne.

Galeria Fotspot i Scena na Quadro

Kolejne dni przyniosą m.in. otwarcie wystawy The Open Road. Od wtorku aż do 18 lipca w Galerii Fotspot (ul. Wrocławska 9) będzie można oglądać zdjęcia Anki Gregorczyk oraz Łukasza Szamałka, którzy udokumentowali wspólną podróż przez Stany Zjednoczone. Ich fotografie tworzą opowieść o byciu w drodze i postrzeganiu życia Amerykanów, która nie ocenia, ale dotyka przy tym symboli nawiązujących do popkultury i kojarzących się z mityczną wolnością. Tydzień po zamknięciu ekspozycji w galerii przy ul. Wrocławskiej otwarta zostanie kolejne wystawa – “Szeroka droga”, która potrwa do 8 sierpnia.

Ważną częścią akcji jest cykl koncertów na Scenie na Quadro. W lipcu na Starym Rynku wystąpią Dixie Company, Pete True, Part of the kitchen, Limboski, Chris Ellys, Jakub Kusior oraz Joakim Hansson. W drugiej połowie miesiąca odbędą się także dwa koncerty jazzowe – 16 lipca na scenie pojawi się absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej Patryk Rynkiewicz, który na ten dzień zapowiedział premierę swojego nowego projektu Electric Project, z kolei 23 lipca – wrocławski zespół Kagyuma.

Weekendy na Starym Rynku

W lipcowym programie Kulturalnego Starego Rynku znajdziemy też spektakle familijne “Odkrywcy”, “Szabadabada” oraz “Elmer – słoń w kratkę”, fotospacery staromiejskie “Geometria miasta”, “Kolory Starego Rynku / Urok detalu” oraz “Ratusz z innej perspektywy”, a także wydarzenia z cyklu “Spotkajmy się na Starym Mieście” (m.in. spacery z przewodnikiem oraz koncert “Na Gołębiej zegar bije” Teatru Rodziny Hałasów). Całości dopełni zaplanowany na 22 lipca Olenderski Poznań, w ramach którego odbędą się występy zespołu folklorystycznego oraz kapeli ludowej, a także warsztaty wyplatania wikliny, lepienia gliny czy produkcji świec.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach akcji Kulturalny Stary Rynek jest wolny. Pełny program na lipiec znajdziecie na stronie Estrady Poznańskiej.

Born in Poznań

Urodzona, wykształcona i zakochana w Poznaniu, patrząca na miasto z perspektywy turysty, który odkrywa miasto na nowo, poszukując w nim inspiracji oraz wartych uwiecznienia wydarzeń i miejsc.