Memy Marty Frej na wystawie “Złe Kobiety”

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 marca o godz. 19 w Atrium Centrum Kultury Zamek
Wernisaż wystawy odbędzie się 8 marca o godz. 19 w Atrium Centrum Kultury Zamek

Miłośniczki memów Marty Frej – zapiszcie tę datę w kalendarzu. Dokładnie w Dzień Kobiet w Centrum Kultury Zamek otwarta zostanie wystawa, w ramach której zostaną zaprezentowane prace Marty Frej.

Marty Frej chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Polska artystka słynie z feministycznych memów, które od przeszło roku podbijają internet. Choć ktoś mógł nie zdawać sobie z tego sprawy, to właśnie ona jest jedną z najaktywniejszych komentatorek wszystkiego, co dzieje się ostatnio wokół praw kobiet w Polsce. W marcu jej prace, choć nie w ramach indywidualnej wystawy, będzie można oglądać właśnie w Poznaniu.

Memy Marty Frej będą częścią wystawy “Złe Kobiety”, którą do 14 kwietnia będzie można oglądać w Sali Wystaw Centrum Kultury Zamek. W ramach ekspozycji swoje prace zaprezentują też inne artystki podejmujące problem pozycji kobiet we współczesnej Polsce i w świecie: Beata Ewa Białecka, Iwona Demko, Kasia Górna, Zuzanna Janin, Anka Leśniak, Natalia LL, Ola Polisiewicz oraz Aleksandra Ska.

Rodzynkiem w tej grupie będzie fotograf Maciej Osika, twórca serii autoportretów, w których wciela się w ikony piękna. Artysta podejmuje tym samym problem standardów kobiecego piękna kreowanych przez kulturę masową. Stereotypy, jak nietrudno się domyślić, mają wiele wspólnego z modelem patriarchalnym, który tak się składa jest głównym tematem zapowiadanej przez Centrum Kultury Zamek wystawy.

Skąd pomysł na tytuł wystawy? Otóż nawiązuj on do wieloznaczności pojęcia “zła”, “zły”, “złe” w języku polskim. Zła kobieta – jak tłumaczy kuratorka wystawy Złe Kobiety Krystyna Piotrowska – może oznaczać kobietę oburzoną otoczeniem społecznym i kulturowym i wściekłą z powodu działań politycznych utrwalających patriarchalny model społeczeństwa. Jest też druga strona medalu. Czym innym jest bowiem nastrój kobiety, czym innym to, jak postrzega ją otoczenie.

– Z drugiej strony „zła kobieta” to dla części współczesnego społeczeństwa polskiego właśnie ta opisana powyżej postać. To ona publicznie i czynnie sprzeciwia się ograniczaniu jej praw przez wyznawców modelu patriarchalnego. Dla formacji konserwatywnych jest kobietą niedobrą, groźną, szkodliwą, ponieważ otwarcie walczy o swoje prawa i protestuje przeciw wyznaczaniu jej podrzędnej pozycji społecznej. Jest niebezpieczna dla kręgów tradycjonalistów ponieważ łamie konserwatywne normy – wyjaśnia Krystyna Piotrowska.

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 marca o godz. 19 w Atrium Centrum Kultury Zamek. Ekspozycji będzie towarzyszyć edukacyjny cykl wykładów oraz spotkania równościowe dla młodzieży szkolnej. Program wydarzeń towarzyszących znajdziecie na stronie internetowej CK Zamek.

Fot. CK Zamek

Born in Poznań

Urodzona, wykształcona i zakochana w Poznaniu, patrząca na miasto z perspektywy turysty, który odkrywa miasto na nowo, poszukując w nim inspiracji oraz wartych uwiecznienia wydarzeń i miejsc.