Trzy nieoczywiste rzeczy, które stara się przekazać akcja Czysty Poznań

Poznań codziennie zanieczyszcza 50 słoni – do takiego wniosku doszli organizatorzy akcji, którzy oszacowali, że 1000 odchodów psa odpowiada 1 odchodom słonia. Fot. CzystyPoznan.pl
Poznań codziennie zanieczyszcza 50 słoni – do takiego wniosku doszli organizatorzy akcji, którzy oszacowali, że 1000 odchodów psa odpowiada 1 odchodom słonia. Fot. CzystyPoznan.pl

Niektórzy są zachwyceni, inni nadal szukają wymówek. Akcja ze słoniem przechadzającym się po Wildzie w roli głównej nie mogła przejść bez echa. Choć wszystko już się wyjaśniło, dyskusja na temat pomysłowej kampanii trwa.

Poznań codziennie zanieczyszcza 50 słoni – do takiego wniosku doszli organizatorzy akcji, którzy oszacowali, że 1000 odchodów psa odpowiada 1 odchodom słonia, przy czym jeden słoń wydala ok. 100 kg odchodów dziennie, a jeden pies – 100 g. W Poznaniu oficjalnie mieszka ok. 50 tys. psów, co daje właśnie taki, a nie inny wynik. Czy to dużo? Pewnie! Nietrudno dojść jednak do wniosku, że suche wyliczenia, tak jak i mandaty wystawiane przez strażników miejskich, nie przemówią do wyobraźni mieszkańców uchylających się od sprzątania po pupilach.

To nie jest taka mała sprawa

Dokładnie tak brzmi hasło akcji Czysty Poznań zainicjowanej kilka dni temu w dość nietypowy sposób. Dyskusja zaczęła przybierać na sile, kiedy do nagrania z wildeckiego monitoringu odniosło się poznańskie zoo. Ale zacznijmy od początku – kamera monitoringu przy Rynku Wildeckim kilka dni temu uwieczniła spacerującego nocą słonia. Oczywiście szybko wyjaśniło się, czemu to wszystko służyło. Słoń nie uciekł z cyrku, wszystko było zaplanowane.

“Pytanie brzmi nie – czyj to słoń, tylko – czy ktoś po nim posprzątał?!” – takim komentarzem odniesiono się do dyskusji trwającej na facebookowym koncie poznańskiego zoo. W sieci zaczęły pojawiać się także zdjęcia obornika rozrzuconego m.in. na Teatralce, na Starym Rynku, przy Parku Sołackim czy na ul. Półwiejskiej, symbolizującego oczywiście odchody nietypowego spacerowicza. Wtedy już było jasne, że cała akcja została niejako wymierzona we właścicieli psów niesprzątających po swoich czworonogach.

Jesteście ciekawi, co ostatnio robił ? na Wildzie? Obejrzyjcie film do końca, a wszystko stanie się jasne! 🙂 Następnie zapraszamy na ? www.czystypoznan.pl

Opublikowany przez Miasto Poznań na 10 maja 2017

Jak przekonują inicjatorzy akcji, niesprzątanie po pupilach to nie jest taka mała sprawa. Gdyby zebrać wszystkie odchody poznańskich kejtrów w jednym miejscu, okazałoby się, że jest ich strasznie dużo. Przyzwyczajenie do unikania min na chodnikach nie jest zresztą niczym przyjemnym. Co więcej, odchody są siedliskiem bakterii i pasożytów, zagrażającym zarówno ludziom, jak i wąchającym je psiakom.

Psie odchody można wrzucić do każdego śmietnika

Samo uświadomienie problemu to za mało. Akcja Czysty Poznań ma skłonić do działania, a zatem do sprzątania po swoich czworonogach. Jest to obowiązek każdego właściciela, choć niektórym się wydaje, że należy on do służb miejskich. Niestety, jest jeden mały problem. Jak słusznie zwrócili internauci, kampania nie jest idealna, a jedno ze stwierdzeń na stronie Czystypoznan.pl jest nie do końca prawdziwe.

Na stronie akcji Czysty Poznań miasto podaje, że psie odchody mogą trafić do każdego śmietnika, w dowolnym woreczku. Innego zdania są jednak strażnicy miejscy, którzy nie boją się wystawiać upomnień, a nawet i mandatów osobom, które wyrzucają je do zwyczajnego śmietnika w parku. Wychodzi więc na to, że tak czy siak ryzykujemy karą. A szkoda, bo kiedy do kosza na odchody psów trzeba pokonać dystans 10-krotnie większy niż wynosi sam szybki spacer z pupilem, odechciewa się go szukać.

Wilda najbardziej “zakupioną” dzielnicą Poznania

Na koniec wracam do bohatera kampanii, a mianowicie słonia, który nocą zrobił sobie spacer po Poznaniu. Zastanawiacie się pewnie, dlaczego w pierwszym nagraniu wykorzystano właśnie widok z kamery przy Rynku Wildeckim. Odpowiedź jest prosta. Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie internetowej kampanii, to właśnie na Wildzie jest najwięcej nieposprzątanych psich kup. Wracając do statystyk podanych wyżej, wychodzi na to, że “mieszka” tutaj 13 słoni. Za Wildą plasują się Jeżyce (8 słoni) i Łazarz (5 słoni). Wyobraźmy sobie, co by się działo na ulicach i chodnikach, gdyby niespodzianki naprawdę zostawiały słonie, a nie psy. Nie da się ukryć, że zebrałoby się tego sporo.

Cóż, akcja Czysty Poznań na pewno jest pomysłowa, tylko czy aby przemówi on do wyobraźni mieszkańców? Już sam problem z koszami do wyrzucania woreczków z psimi odchodami sprawia, że można mieć co do tego wątpliwości.

Born in Poznań

Urodzona, wykształcona i zakochana w Poznaniu, patrząca na miasto z perspektywy turysty, który odkrywa miasto na nowo, poszukując w nim inspiracji oraz wartych uwiecznienia wydarzeń i miejsc.