Nowe przestrzenie kulturalne w CK Zamek

Unijna dotacja pozwoli odnowić wnętrza na parterze oraz I i II piętrze zachodniej części zamku. Fot. Borninpoznan.pl
Unijna dotacja pozwoli odnowić wnętrza na parterze oraz I i II piętrze zachodniej części zamku. Fot. Borninpoznan.pl

Zachodnie, zabytkowe skrzydło Zamku Cesarskiego w Poznaniu przejdzie modernizację. Centrum Kultury Zamek otrzyma na ten cel dofinansowanie w wysokości ponad 14 mln złotych (realizacja projektu ma kosztować łącznie przeszło 20,6 mln zł). Niemal połowa wyremontowanej powierzchni posłuży prowadzeniu działalności kulturalnej.

Środki na remont udało się pozyskać w ramach osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Spośród dziewięciu projektów, którym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dofinansowanie, znalazły się dwa poznańskie, w tym właśnie „Konserwacja reprezentacyjnych wnętrz zachodniej części dawnego zamku cesarskiego w Poznaniu i ich adaptacja celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego”.

Unijna dotacja w wysokości ok. 14,3 mln złotych pozwoli odnowić wnętrza na parterze (m.in. sala kominkowa, sala pod zegarem i hol kolumnowy) oraz I i II piętrze zachodniej części zamku. Wyremontowane przestrzenie będą dodatkowo wyposażone w sprzęt do realizacji takich działań kulturalnych, jak spektakle, koncerty czy wystawy sztuki współczesnej. W odnowionym skrzydle organizowane będą również spacery architektoniczne. Jak zapowiada dyrektor CK Zamek Anna Hryniewiecka, po remoncie zamek ma być szerzej udostępniony zwiedzającym, a dzięki audioprzewodnikom zabytkowe wnętrza będzie można zwiedzać samodzielnie.

Drugim projektem, który otrzymał dofinansowanie, jest „Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych”. Na ten cel przyznano nieco ponad 14,2 mln złotych. Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego modernizację przejdzie historyczny gmach Biblioteki Raczyńskich. Na pierwsze piętro powrócą książki. W odnowionych wnętrzach nie zabraknie też miejsca na prowadzenie działań edukacyjnych i artystycznych.

Born in Poznań

Urodzona, wykształcona i zakochana w Poznaniu, patrząca na miasto z perspektywy turysty, który odkrywa miasto na nowo, poszukując w nim inspiracji oraz wartych uwiecznienia wydarzeń i miejsc.