School of Form na London Fashion Week

Waste Not. Fot. School of Form
Waste Not. Fot. School of Form

Studenci i absolwenci poznańskiej School of Form otrzymali szansę na zaprezentowanie swoich projektów w Londynie. Ich kolekcje zakwalifikowały się do wystawy głównej w ramach festiwalu International Fashion Showcase towarzyszącego London Fashion Week.

Już w piątek 17 lutego rozpocznie się wystawa Waste Not, w ramach której w Londynie swoje kolekcje zaprezentuje dziewięciu projektantów: Agata Birek, Agnieszka Tomczak, Anna Kujawska, Jagoda Fryca, Kasia Kwiatkowska, Michał Wiśniewski oraz Natasza Rogozińska. Kuratorzy wystawy, Wojciech Dziedzic i Agnieszka Jacobson-Cielecka, wybrali te prace z ostatnich dwóch semestrów, które najbardziej wpisują się w hasło tegorocznej edycji International Fashion Showcase – Local/Global.

Młodzi projektanci ze School of Form w swoich pracach nawiązują do globalizacji na rynku mody, który w ich ocenie cierpi m.in. na masowej produkcji oraz nieetycznych zachowaniach marek. Odważnie wykorzystują stare elementy i odpady, którym nadają nowe funkcję. Jednocześnie inspirują się polską kulturą, a także komunistyczną historią, zanegowaną przez ich przodków. W ten sposób starają się znaleźć wyjście z kryzysu globalnego rynku mody.

– Dokonując selekcji prac do oceny jury festiwalowego, zauważyłem niezwykle często występującą w projektach fascynację starymi technikami: koronką, makramą, malowaniem na jedwabiu. Studenci odważnie korzystają z istniejących ubrań jako punktu wyjścia do tworzenia własnych kolekcji, manifestują lokalny patriotyzm, nie wahają się stawiać niewygodnych pytań – mówi Wojciech Dziedzic, kierownik specjalności fashion design w School of Form.

Wystawa Waste Not potrwa do 21 lutego. Wydarzenie wspólnie ze School of Form zorganizowały Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Kultury Polskiej w Londynie.

Fot. School of Form

Born in Poznań

Urodzona, wykształcona i zakochana w Poznaniu, patrząca na miasto z perspektywy turysty, który odkrywa miasto na nowo, poszukując w nim inspiracji oraz wartych uwiecznienia wydarzeń i miejsc.